Jmenuji se Petr Říha a kdo mi budete tykat, užívejte prosím mé křestní jméno. Taky předem dík za všechny slušné a přátelsky naladěné příspěvky na tuto stránku i do mého mailu. Ať se nám tady spolu líbí! př
Nejnovější komentář: před 3 měsíci11 komentářů4 lidé v diskusi
Vážený kolego, Wikiverzitní záležitosti by bylo vhodné řešit na Wikiverzitě, ne na Wikislovníku (nevidím ani náznak, že by se to zde mohlo setkat s většími potížemi, nežli tam; výjimečně by to přicházelo v úvahu, pokud je někdo na jednom projektu dle jeho názoru neoprávněně pronásledován/trestán, pak se obrátí na kolegy na jiném projektu - ale to určitě není Váš případ. Takže až napíšete sem, tak to tady coby OT tam smažu). K témuž tématu: jste si jist, že se dokážete vyhnout (sebe)propagaci/reklamě? Ta totiž není vhodná na žádném projektu Wikimedia... --Kusurija (diskuse) 26. 1. 2026, 14:51 (UTC)Odpovědět
Ajajj, možná jsem jen něco nepochopil. (Zase.) Četl jsem totiž Vaši osobní stránku, zde na Wikiverzitě, kde na třetím řádku píšete: "V poslední době se více věnuji wikislovníku. V případě potřeby mi pošlete vzkaz na moji diskusní stránku na českém wikislovníku." No, pochopil jsem to tak, že kdo má potřebu Vám napsat, má to udělat nikoli zde, ale na Wikislovníku. OK, takže myslel jste to nějak jinak, prosím neřešme to.
Zkusím tedy napsat do Diskusního prostoru zde, snad tam tím nikoho nerozzlobím. Ještě snad bych vysvětlil, proč jsem otravoval právě Vás, důvody jsou dva:
1/ Nikoho tu neznám a Vy jste snad na Wikiverzitě správce. Takže asi víte jak to tu chodí.
2/ Ve svých oznámeních na Wikiverzitě několikrát čtu "@Kusurija vám poděkoval za editaci stránky" (to bylo od Vás milé). (S OT na Slovníku samozřejmě dělejte co uznáte.. to je Vaše věc, co smažete).
No a s tou sebepropagací - to samozřejmě nemohu nijak hodnotit, když jde o mne. U projektu Jak dobře koupit auto mi určitě jde nejvíc o sdílení znalostí. Spousta lidí přeci kupuje a prodává auta, i těch jako jsem já, kteří tomu dobře nerozumějí a třeba by klidně koupili něco co nechtěli, protože prostě nezávislí odborníci neexistují. Velmi rád odteď potáhnu ten projekt jako nepřihlášný/anonym, pokud si myslíte, že to přitáhne víc lidí. Pokud to ale dopadne jako vždycky - tj. budu tam psát sám - zcela určitě toho brzy nechám. Velmi by mne totiž mrzelo, kdyby tuto činnost měl někdo vnímat jako snahu o sebepropagaci. Sám nemám žádnou nutkavou potřebu psát kamkoli cokoli... ...
Přeji Vám hezký večer a věřím, že teď už si lépe rozumíme.
P.S. Pokud by Vás nějaká formulace v tom novém projektu dráždila, prosím bez váhání ji smažte. Pokud myslíte, že to co dělám je marná snaha, klidně mi to napište. Až mi to napíše třetí člověk, bez lítosti toho nechám. Děkuji, Riha (diskuse) 26. 1. 2026, 16:41 (UTC)Odpovědět
Aha, tak s tím odporučením na Wikislovník, to máte pravdu, nějak jsem na to pozapomněl, takže se moc omlouvám (skutečně, pokud byste se podíval na historii mých editací, jsem v nedávné minulosti velmi zřídka editoval zde, na Wikiverzitě - a po návratu jsem opoměl úpravu své uživatelské stránky (již upraveno). Sorry. Pokud tedy tu svoji stránku myslíte tak, jak píšete zde nahoře, mělo by to být v pořádku / jen je to téma z toho pohledu dost "slizké", velmi snadno do té propagace můžete sklouznout, ani si nevšimnete. Takže Vám přeji štěstí, aby se Vám to nestalo. K tomu, jestli je to marná snaha - o tom to tak úplně není, jen momentálně - a už drahnou dobu, je tu větší klid, než býval, mnoho lidí má jiné starosti. Jsou i jiné záležitosti zde, které jakoby zamrzly - a ejhle, některé (menšina) se po nějaké době zase "probudí" (a pak zase usnou). To už je osud malého projektu. Někdo odsud odešel (něco se mu znelíbilo), jiný zzaznamenal útlum projektu a to ho odradilo. Myslím, že svůj projekt můžete klidně rozvíjet, třeba si ho po čase někdo všimne a přidá se. Memusíte se rmoutit nad tím, že to nebude ihned (dnes).
Osobně si myslím, že "projekt" (scare quotes) je na hranici absurdity. Sice by neobyčejně kompetentní akademik snad zvládl nějak jakoby-objektivně zpracovat "Jak dobře koupit auto", ale bude to dost náročné. Předně axiologické "dobře" představuje zásadní výzvu když jde o onu objektivitu. Dále "auto" znamená co přesně? Jakýkoli automobil, byť by i nákladní? Osobní automobil? Dobře, když "auto" nahradíme za "osobní automobil" pro jednoznačnost, pořád zůstává velmi široké téma. Další otázka: koupit kde, v Česku? Dobře, "jak dobře koupit osobní automobil v Česku". Hrozí, že zde vznikne zase jakýsi nahodilý poznámkový blok lidí, kteří kupují auto.
Ono by to o sobě možná až tolik nevadilo, kdyby to nepřidávalo k charakteru Wikiverzity jako skladiště nevábné hmoty, která místy působí jako parodie, tolik moje možná poněkud subjektivní posouzení/hodnocení. --Dan Polansky (diskuse) 27. 1. 2026, 06:45 (UTC)Odpovědět
Řeknu to takto: mám nutkání dát to smazat či přesunout do uživatelského prostoru (kde mi to nevadí, byť i tam by to přísně nazírání mohlo být problematické). Ještě jsem se k tomu nerozhoupal: za dohled nad českou Wikiverzitou a její čištění mě nikdo neplatí. Navíc mi v principu hrozí pozdější blok, i z "konsenzu" onoho druhu lidí, kteří podivný materiál do české Wikiverzity vkládají; v anglické Wikiverzitě jsem tvrdě narazil na závadné entity, kterým snad (ale to nevím, jen spekuluji) vadilo především mé dávání projektu do pořádku. --Dan Polansky (diskuse) 27. 1. 2026, 07:19 (UTC)Odpovědět
Ještě procesní poznámku: pakliže Kusurija indikoval, že k zastižení je především ve Wikislovníku (což snad činil), pak bylo ideální přesto téma zvednout ve Wikiverzitě, kde je místě příslušné, a ve Wikislovníku Kusuriju na jeho diskuzní stránce pouze upozornit, že má zprávu v české Wikiverzitě. Ale to je maličkost; nic špatného se nestalo. --Dan Polansky (diskuse) 27. 1. 2026, 08:43 (UTC)Odpovědět
Děkuji. Vaše změny jsem vyhodnotil jako jdoucí správným směrem, k snížení víceznačnosti a k zvýšení konkrétnosti.
Ohledně vašeho: "Pokud do roka a do dne od založení projektu (tedy do 26. 1. 2027) k takové spolupráci nedojde, požádám sám, budu-li živ, o ukončení projektu a smazání jeho stránek.":
Asi by vážně stačilo přesunout do uživatelského prostoru. Co jste jednou do wiki vložil, to už z její databáze jen tak nezmizí; smazání je ve skutečnosti skrytí pro veřejnost, nikoli pro správce. Třeba se i z takového poměrně banálního "projektu" někdo něco naučí.
Ahoj @Kychote, díky za info. Ano, řešíme podobný problém. Na stránky "projektu" Jak dobře koupit auto se snažím dávat jen obecně použitelné info. Budu rád, když nás na to bude víc. (Takže stránky typu Projekt/Riha/.. tam nikdy nebudou. To řeším ve svém osobním prostoru). Riha (diskuse) 27. 2. 2026, 14:16 (UTC)Odpovědět
Nejnovější komentář: před 1 měsícem4 komentáře2 lidé v diskusi
Zde na diskuzní stránce jste uvedl: "Jmenuji se Petr Říha a kdo mi budete tykat, užívejte prosím mé křestní jméno. Taky předem dík za všechny slušné a přátelsky naladěné příspěvky na tuto stránku i do mého mailu. Ať se nám tady spolu líbí! př".
Přijde mi, že to by se hodilo především nebo také do vaší uživatelské stránky, User:Riha. Co říkáte?
Nejnovější komentář: před 2 měsíci7 komentářů3 lidé v diskusi
Do shrnutí jste napsal (zde): "upřes. TEN SLOVNÍČEK MĚ STÁL DOST PRÁCE. PROSÍM EDITUJTE OPATRNĚ, BUDU HLÍDAT VANDALY.".
1) Verzálky indikují křičení; to opravdu není na místě.
2) Editoři nemají povinnost číst historii revizí, zda jim někdo nechal nějaký vzkaz skrze shrnutí editace. Takže je to i zbytečné a spíše nemístné. Jakékoli, výrazně klidnější, sdělení tohoto druhu patří přímo na stránku.
3) Naznačovat, že ten, kdo by editoval méně opatrně, je tím pádem vandal, je sémantický faul.
@Dan Polansky, děkuji za názor. Nejsem si jist, jak dlouho vydržím hlídat případné vandaly, ale do ledna 27 snad jo. Jak asi víte, na Wikiverzitě nefunguje seznam sledovaných stránek, takže to vždy vyžaduje ruční podíváníse_do_Historie. Utěšuje mne, že je zde provoz zcela minimální, asi to stejně nikdo nečte, kromě Vás ovšem.
@Juandev: Díky za info. Když jsem před hodinou zkusil tlačítko "Editovat textový soubor sledovaných stránek", tak tam místo seznamu byly divné php chyby. Takže buď to byla a) chyba přenosu, anebo b) opravdu nefungoval. Pokud b), tak děkuji i za opravu!
Tady je to anglicky, takže mezi Zobrazit historii (View history) a Více (More)A nebo v případě editace kódu Sledovat tuto stránku, tady na screenshotu je to v angličtině Watch this pageTuto možnost jsem už velmi dlouho nepoužil @Riha. Standardní cesta pro přidávání a odebírání sledovaných stránek je přes stránku samotnou. Buď zaškrtnu (modrá), nebo odškrtnu (prázdná) hvězdičku v horní části obrazovky mezi záložkami Zobrazit historii a Více, nebo pokud edituji zdrojový kód, tak před uložením zaškrtnu/odškrtnu "Sledovat tuto stránku". Juandev (diskuse) 20. 3. 2026, 08:05 (UTC)Odpovědět
@Juandev: Ano, hvězdičky Alt+Shift+w, link Sledované stránky a i tu ikonku "Vaše oznámení", to vše také používám, ostatně píšu do Wikipedie již od roku 2007 a sleduji tam pravidelně tak asi tisíc stránek. Funguju. Ale tady mi to nefungovalo, pouze ty "Zvonečky" od @Dan Polansky, a ty jsou, uznáte, většinou trochu frustrující. Proto jsem si dočasně zapnul ty otravné spamové maily, právě abych to vyzkoušel kde je chyba. (Že by zase mezi mojí klávesnicí a židlí? je to vůůbec možné, že bych Já Bezchybný...?)
Jasně, zvonečky já také nepoužívám. Pak už mne napadá, jen, že tu činnost blokuje prohlížeč, přecijenom je to nějaký javascript, který pošle do jádra pokyn a je možné, že prohlížeč ten javascript nějak usekává. Mě hvězdička totiž funguje a vzhledem k tomu, že máme na wv stejná práva, tak tady asi zakopaný pes nebude. Případně ještě v tom souboru nastavení. No nic, myslel sem, že Vám helfnu, ale asi ne. Juandev (diskuse) 20. 3. 2026, 20:55 (UTC)Odpovědět
Z podpisu nevede odkaz na uživatelskou stránku, což je u podpisů dosti neobvyklé.
Podpis indikuje místo bydliště, což je dosti neobvyklé a zbytečně to podpis prodlužuje, když by tento údaj spíše měl být v uživatelské stránce, kterou ale právěže podpis neodkazuje.
Vašemu předchozímu podpisu nic nechybělo: byl shodný s uživatelským jménem, což je podle mě ideální. Pakliže byste chtěl mít v uživatelském jméně "Petr Říha", to lze zaříédit žádostí o přejmenování účtu.
Nejnovější komentář: před 1 měsícem1 komentář1 člověk v diskusi
V této editaci z 16. března 2026 (asi před měsícem) vidím indikaci toho, že snad plánujete odejít, skrze shrnutí "odcházím". To platí? Snad si to ještě rozmyslíte. Ten váš projekt nákupu auta by mi třeba v uživáku vůbec nevadil a i v hlaváku o něm nerozhoduji já sám, ostatně jsem ho nedal do DOSu na smazání, nýbrž jsem ho pouze zpochybnil diskuzí. --Dan Polansky (diskuse) 15. 4. 2026, 09:49 (UTC)Odpovědět
Nejnovější komentář: před 1 měsícem7 komentářů2 lidé v diskusi
Snad vás bude zajímat: Stránky z Wikiverzity můžete zálohovat i online pomocí Wayback Machine. Stačí stroj instruovat, aby stránku k danému okamžiku zachytil, zde: https://web.archive.org/save; pro variantu URL s ?action=raw (ukazující zdrojový wikitext) je potřeba instruovat stroj zvlášť. To má tu výhodu, že text stránky uvidíte nejen vy ale i kdokoli jiný, kdyby přišel na myšlenku, že tam stránku má hledat. Mě to přijde dost pohodlné. Viz též Uživatel:Dan Polansky/Wayback Machine. --Dan Polansky (diskuse) 28. 4. 2026, 07:13 (UTC)Odpovědět
Například jsem ručním triggerováním vytvořil toto:
Ja si ted dam pauzu, novinky si zatim odkladam na HDD a uvidim, jak se to bude vyvijet. Zatim je na hlavni strance projektu "Počet zhlédnutí stránky za posledních 30 dní = 169". To mi na Wikiverzitu nepřipadá až tak špatné, tak asi ten rok dokončím, jak jsem slíbil. Petr Říha, Hradec Králové (diskuse) 1. 5. 2026, 19:57 (UTC)Odpovědět
Ok. Ještě jsem na ukázku zarchivoval (ručním triggerováním) zdrojový wiki text:
Ruční triggerování je, že přejdu na stránku https://web.archive.org/save, tam vložím do políčka URL, které chci zarchivovat, a kliknu na "SAVE PAGE". To zajistí vznik archivní kopie v ten moment, kdy jsem ji natriggeroval, a to i na URL, na které by se crawler od Wayback Machine ani nedostal, což je ono ?action=raw. --Dan Polansky (diskuse) 3. 5. 2026, 05:54 (UTC)Odpovědět