Wikiverzita:Diskuse o smazání/Acer Aspire 5610Z/Juandev/Jak zvýšit rozlišení obrazu
Vzhled
Dan Polansky (Dan Polansky) otevřel diskusi o smazání stránky 17. 4. 2026. Níže se k návrhu můžete vyjádřit. Diskusi uzavírá správce po čtyřech týdnech, pokud se před uzavřením diskuse neobjeví výrazné argumenty. Více: Wikiverzita:Diskuse o smazání.
Souvislosti
[editovat]- Odkazy na stránku: Speciální:Co odkazuje na/Acer Aspire 5610Z/Juandev/Jak zvýšit rozlišení obrazu
- Autor či autoři: v historii
- Dle page views stránka získala za posledních zhruba 10 let 232 page views/návštěv.
Diskuse o smazání
[editovat]- Smazat nebo přesunout do uživáku (radši to druhé, ale alespoň to první). Podle mě není dostatečně dobré pro hlavní jmenný prostor: nikdo jiný než autor nemůže ze stránky nic moc podstatného získat. Stránka není o nic hodnotnější než kvazismazaná Uživatel:Juandev/Problémy/Kov/Repase dvířek elektroskříně (její DOS je zde). Pinguji autora: User:Juandev. Ještě jiný precedens: stránka Uživatel:Juandev/Teleskopická tyč/Nejde vysunout, ani zasunout byla přesunuta ze strany User:Mmh do uživáku v roce 2020 dokonce bez DOSu, přitom se rozsahem a kvalitou zpracování podobá stránce Textil/Problémy/Juandev/Voní po houbách, jejíž obsah je zde: Wikiverzita:Diskuse o smazání/Textil/Problémy/Juandev/Voní po houbách.
Obsah, pro referenci:
== Úvod ==
O rozlišení obrazu nic nevím.
== Problém ==
Potřebuji koupit externí obrazovku, ale můj počítač mi nabízí maximální rozlišení 1024x768, které neodpovídá velikostem nových obrazovek (ty jsou větší).
== Hypotézy ==
#H:
== Řešení ==
#Ř: poté co technická podpora Alza.cz nebyla nápomocná, jsem [http://diskuse.jakpsatweb.cz/?action=vthread&forum=16&topic=159505 našel odpověď na jakpsatweb.cz]
== Výsledky ==
[[File:LG 19M36A-B.jpg|thumb|Obrazovka LG]]
#V: koupil jsem externí obrazovku a k mému překvapení, šlo nastavit rozlišení na její maximální parametry
== Závěr ==
Rozlišení je tedy definováno hardwarem obrazovky a tím co utáhne hardware počítače jako grafická karta apod. Tedy v tomto případě můj Acer zvládne nové rozlišení HD Ready (1366×768). Při přehrávání videí na YouTube už je ale vidět struktura – to může být dáno právě tím, že nestíhá hw.--[[Uživatel:Juandev|Juandev]] ([[Diskuse s uživatelem:Juandev|diskuse]]) 12. 10. 2014, 12:37 (UTC)
{{hotovo}}--[[Uživatel:Juandev|Juandev]] 15. 2. 2012, 11:47 (UTC)
[[Kategorie:{{#titleparts: {{PAGENAME}} | 1 }}|{{#titleparts: {{PAGENAME}} | | 2 }}]]
[[Kategorie:Juandev]]
Poznámka na okraj: V diffu je vložen chybně rok 2012: {{hotovo}}--[[Uživatel:Juandev|Juandev]] 15. 2. 2012, 11:47 (UTC); zajímavé. --Dan Polansky (diskuse) 17. 4. 2026, 08:22 (UTC)
- "Není dostatečně dobré pro hlavní prostor" je vágní argument. Co si pod ním představit? Asi nemá cenu tu otázku myslet Vážně, protože řeknete Vaše subjektivní představu co je a není dobré. A někdo jiný může mít zase jinou představu.
- "nikdo jiný než autor nemůže ze stránky nic moc podstatného získat" je chybný argument, protože majitel stejného stroje, může vyřešit stejný problém, který s ním bude mýt, nebo problém dále rozvíjet.
- Po zhodnocení argumentů pro smazání, jsem spíše pro ponechání. Juandev (diskuse) 17. 4. 2026, 20:54 (UTC)
- Moje zdůvodnění je jistě vágní/obecné, protože je prezentováno jako zřejmé, k ověření účastníky procesu DOS. Můžu jistě napsat podrobnější zdůvodnění, což však je více psaní pro mě a více čtení pro účastníky. Ale dobře.
- 1) Stránka se prezentuje jako specifická pro jistý model notebooku ale ten problém jistě není specifický pro daný model. Problém je snad, že si autor stránky (vy) neuvědomuje, že nastavení rozlišení ve Windows(?) ukáže jako možnosti jen ty, které podporuje hardware připojených displejů a tedy že připojením externího displeje se nabídka rozšíří. Tento problém by, to připouštím, šlo vyřešit přesunem stránky na obecnější jméno, např. začínající slovem "Laptop".
- 2) Stránka hovoří o tom, že "počítač" něco neumožňuje. To je zavádějící a zmatené. Slovo "počítač" obvykle označuje hardware. Působí to tedy, že pozorování autora (vás) bylo, že počítač a sice jeho hardware něco neumožňuje. Pravděpodobnější však je, že autor stránky (vy) vyklikal něco někde v operačním systému, snad Windows ale možná i Linux, a v nastavení tom a tom mu nešlo zvolit jiné rozlišení než to největší, které nabízí vestavěný displej. S čímž souvisí problém, že autor (vy) ani neuvádí použitý operační systém; neuvádí ho v popisu problému ani nikde jinde. A není uvedeno, v jakém místě (nastavení) nešlo nastavit ono rozlišení.
- 3) Malinký defekt či námět na vylepšení: protože se jedná o laptop, je lepší užít užší slovo "laptop" než "počítač", nebo i "notebook", chce-li někdo. Užší/specifičtější slova lépe aktivují představivost.
- 4) Nepřesnost: píše se "našel odpověď na jakpsatweb.cz" ale ve skutečnosti podle odkazu autor stránky Juandev (vy) vlákno na jakpsatweb.cz otevřel a v něm diskutoval, nikoli ho pouze "našel". Patří tam tedy "získal".
- 5) Nepochopil jsem, co se myslí výrokem "Při přehrávání videí na YouTube už je ale vidět struktura", čili struktura čeho že je vidět. Znamená to, že pixely videa se nemapují přesně jedna k jedné na pixely externího displeje?
- 6) Stránka neobsahuje postup, který je výživnější než se pouze ptát na webu, což je pouze delegace úkolu na druhé: i) nalézt online specifikaci modelu laptopu; ii) ze specifikace vyzvednout označení grafické karty; iii) pokusit se pro grafickou kartu najít seznam podporovaných rozlišení. Jako specifikaci jsem našel https://www.miniputer.com/Acer/Aspire_5610Z.html, kde grafická karta je "Intel Graphics Media Accelerator 950". K ní jsem našel stránku https://www.thinkwiki.org/wiki/Intel_Graphics_Media_Accelerator_950, která se sice vztahuje na ThinkPad, ale alespoň pro orientaci by posloužila; tam se píše "DVI passthrough is only supported on the T60 in combination with a docking station. Maximum resolution is 2048x1536 ", z čehož lze odhadnout, že grafická karta takto vysoké rozlišení podporuje. Dobře, pakliže by se do stránky vložila tato informace, potom by stránka mohla být nazírána jako specifická pro model. Ale návod je v principu obecný a lze ve stránce uvést, že jako příklad je vzat onen specifický model laptopu.
- 7) Název "[...]/Jak zvýšit rozlišení obrazu" je zavádějící. Spíše se jednalo o to, jak zjistit, která rozlišení externích displejů notebook podporuje. Tomu by odpovídal spíše název stránky "Podporovaná rozlišení externích displejů", což je ecyklopedizující hlava, kterou lze též formulovat formou otázky "Jaká jsou podporovaná rozlišení externích displejů".
- Dobrá, kdyby se stránka přesunula a značně vylepšila, třeba by k něčemu byla; stala by se "výživnější", více informativní. Nicméně stránka tak jak je, což je stav trvající mnoho let, podle mě na základě uvedených argumentů má příliš nízkou kvalitu a hodnotu, než aby měla být v hlaváku. --Dan Polansky (diskuse) 18. 4. 2026, 04:30 (UTC)
- Juane, Dan Polansky pro Vás vykonal obrovskou práci za Vás, bylo by velmi nezdvořilé ji nepoužít. Pokud tak nehodláte učinit teď, měl byste si toto přesunout do vlastního uživatelského prostoru, aby to mělo šanci později na zhodnocení. --Kusurija (diskuse) 20. 4. 2026, 20:51 (UTC)
- jakou práci? Juandev (diskuse) 26. 4. 2026, 14:48 (UTC)
- Vy jste ani nečetl, co Vám Dan Polansky odpověděl na Vaši první reakci? - Že se takto ptáte... --Kusurija (diskuse) 30. 4. 2026, 16:32 (UTC)
- Nečetl. Juandev (diskuse) 8. 5. 2026, 10:34 (UTC)
- Vy jste ani nečetl, co Vám Dan Polansky odpověděl na Vaši první reakci? - Že se takto ptáte... --Kusurija (diskuse) 30. 4. 2026, 16:32 (UTC)
- jakou práci? Juandev (diskuse) 26. 4. 2026, 14:48 (UTC)
- Vážený pane, v cestě stránky je uživatelské jméno, pokud jste si nepovšiml. Takto pojmenované stránky jsou pojímány stejně, jako by byly v uživatelském prostoru, nikoli v "hlaváku". Jejich přesun do US je tudíž bezpředmětný. --Kychot (diskuse) 2. 5. 2026, 02:36 (UTC)
- Juane, Dan Polansky pro Vás vykonal obrovskou práci za Vás, bylo by velmi nezdvořilé ji nepoužít. Pokud tak nehodláte učinit teď, měl byste si toto přesunout do vlastního uživatelského prostoru, aby to mělo šanci později na zhodnocení. --Kusurija (diskuse) 20. 4. 2026, 20:51 (UTC)
- Dobrá, kdyby se stránka přesunula a značně vylepšila, třeba by k něčemu byla; stala by se "výživnější", více informativní. Nicméně stránka tak jak je, což je stav trvající mnoho let, podle mě na základě uvedených argumentů má příliš nízkou kvalitu a hodnotu, než aby měla být v hlaváku. --Dan Polansky (diskuse) 18. 4. 2026, 04:30 (UTC)
- Ponechat, jak je. Bezpředmětný DOS. Tím, že stránka má v cestě uživatelské jméno Juandev, je na ní už z podstaty věci nahlíženo tak, jako by byla v US Juandev. --Kychot (diskuse) 2. 5. 2026, 02:44 (UTC)
- 1) To tak nevidím. Necitujete ani žádné pravidlo, které by váš výklad podporovalo, nebo alespoň diskuzi, která by váš výklad podporovala. Vidím to tak, že je to pro uživatele specifická stránka hlavního jmenného prostoru, což by mělo být pro hlavní jmenný prostor Wikiversity dost typické (jako např. Pojem/Dan Polansky) a proto musí splňovat požadavky na hlavní jmenný prostor, zejména na minimální kvalitu a užitečnost, což stránka v uživatelském prostoru splňovat nemusí. Například existuje stránka Uživatel:Jakuba Škrdla/Úvahy/Soubor axiomů, ale do hlavního jmenného prostoru podle mě nepatří (příliš nízká kvalita; věty často nedávají smysl; organizace a téma celého materiálu nejasná) a nemůže tedy např. být ve stránce "Soubor axiomů/Jakuba Škrdla" (hlavák). Tomuto mému výkladu odpovídají přesuny do uživatelského prostoru Juandeva, které byly provedeny v minulosti skrze DOSy, jinak k nim vůbec nemuselo docházet, např. z Kov/Juandev/Repase dvířek elektroskříně na Uživatel:Juandev/Problémy/Kov/Repase dvířek elektroskříně (DOS je zde); takových příkladů lze najít mnoho. Tedy má můj výklad silnou precedentní/common law podporu, podpořenou diskuzemi v oněch precendentích DOSech. Na požádání vyjmenuji další DOSy; další takové stránky v uživáku Juandeva jsou vidět v Kategorie:Juandev a z nich by bylo možné najít i další DOSy.
- 2) I kdybyste měl pravdu, že je to ekvivalentní uživatelskému prostoru (pro účel argumentace a analýzy), pořád jste nevysvětlil, proč to teda nepatří smazat, což je jeden z návrhů.
- 3) Apropó: velmi špatná stránka Emacs/instalace ani vaše uživatelské jméno v názvu nemá. Ta by tedy snad měla být bez další diskuze a dalšího zpoždění přesunuta do vašeho uživáku? Přesunete ji? Či to podle vašeho výkladu má být "Emacs/Instalace/Kychot" či "Emacs/Kychot/Instalace"? --Dan Polansky (diskuse) 2. 5. 2026, 04:17 (UTC)