Počítačová síť/Kychot
| Příslušnost: všeobecná | |
Počítačová síť/Kychot – User:Kychot zde svépomocně řeší svou domácí počítačovou síť v rámci projektu Počítačová síť.
Úkol
[editovat]Pokrýt Wi-Fi signálem s internetovou konektivitou pozemek o rozloze cca 60 × 20 m a zasíťovat dva na něm nacházející se objekty, nacházející se cca 45 m od sebe.
- maringotka o rozměrech cca 2 × 6 m; nevýhodou je, že se jedná o bývalou pouťovou střelnici, která má ve vnitřních stěnách zabudované ocelové plechy proti diabolkám a brokům, které působí jako účinné stínění proti Wi-Fi signálu. V tuto chvíli je v ní modem O2 s venkovní anténou pro příjem LTE.
- dřevostavba o půdorysu cca 10 × 12 m se suterénem, přízemím, podkrovím.
Postup řešení:
2026-05-07 čtvrtek
[editovat]Máme k disposici tyto již dříve používané síťové prvky:
- ZXHN H267A – modem+router dodaný O2 pro LTE připojení,
- TP-LINK Archer C2 AC900 – tp-link: Dual-Band (2.4GHz 450Mbps + 5 GHz 433Mbps) WiFi router
- TL-WR741ND – tp-link: Bezdrátový N router 150 Mbit/s.
- Napájecí zdroj T090060-2C1, 9 V, 0.6 A
- DI-524 – D-Link: 802.11g Wireless Broadband Router. Napájecí zdroje D-Link:
- AM-0751500V 7.5 V, 1500 mA, 11.25 VA, + uprostřed. Ten je zřejmě správný, DI-524 žere 1.5 A
- AM-0751000V 7.5 V, 1000 mA, 7.5 VA, + uprostřed. Tenhle je zřejmě od nějakého jiného routeru.
- Bohužel mám jen jednu šroubovací anténu pro TL-WR741ND anebo DI-524.
EX3700 NETGEAR AC750 Dual-band WiFi Range Extender - 750Mbps, Wall-plug– vyhořel v důsledku přepětí
Postup:
Co co dělá
[editovat]- ZXHN H267A běží normálně, zajišťuje konektivitu přes O2 LTE, vysílá na:
- 1. kanálu/2.5 GHz
- Zapnu Archer C2 AC900 napájení. Svítí jen ⏻ Cca po 1 minutě začne vysílat na:
- 11. kanálu (9–13)/2.4 GHz, ve vzdálenosti cca 2 m síla -40 dBm, SSID "hermanet partyroom"
- 42. (34–50) kanálu/5 GHz, síla -37 dBm, SSID "hermanet partyroom 5G", takže je zřejmě nakonfigurován jako běžný Wi-Fi router
- Zapnu WR741ND, svítí ⏻ wireless 🛜 🔒nevysílá nic, zřejmě je nastaven na příjem (jako client).
- Zapnu DI-524, svítí Power, pravidelně bliká Status, nepravidelně bliká WLAN. Vysílá na:
- 6. kanálu (4–8)/2.4 GHz, SSID "dlink", síla cca -50 dBm
- Před několika lety byl použit jako přijímač Wi-Fi signálu ve dřevostavbě a tak se ho pro tento účel pokusím využít opět.
- Propojím patch kabelem s netbookem Mivvy m310, protože to je jediný použitelný, který má RJ-45
- Otázka je, který LAN konektor použít. Tuším, že pro nastavování jsem používal LAN4
- Mivvy hlásí: Připojeno přes drátovou síť s IP 192.168.1.144
arp -a- DD-WRT 192.168.1.1
- Pokusím se spojit s 192.168.1.1: dd-wrt.com control panel. Hurá, jsem tam!
- Mode: client – můj předpoklad byl tedy správný
- Na vše ostatní to chce ovšem login. Naštěstí jsem si trochu vzpomněl a zkusil.
- Bohužel už jsem za těch pár let zapomněl, jak to nakonfigurovat. Kde v mode client nastavit síť a síťové heslo, které má přijímat?
- Google: client mode site:openwrt.org/docs/
- Connect to client Wi-Fi network – nikde v nastavení nemůžu najít to, co se tu píše: go in the wireless networks page, and click on Scan button
- Konečně: Status | Wireless
- Dole tlačítko [Site Survey]
- Vidím tam seznam všech dostupných sítí
- U té naší … kliknu na [Join]
- Successfully joined the following network as a client: … [Continue]
- Nikde se mě to neptalo na heslo. Divné.
- Asi bude platit to heslo, nastavené na [Wireless] | [Wireless security] ? To jsem původně myslel, že platí pro vysílání, ale možná, že pro oba módy.
- Security mám na WPA2 Personal/TKIP+AES
- Mám tušení, že někdy se musel patch kabel strkat do WAN a někdy do LAN. Zkouším se tedy připojit někam ven, např. na www.seznam.cz 77.75.77.222 Ale furt nic...
- Zeptám se tedy Google AI: Jak mám nastavit OpenWrt jako WiFi klienta?
- https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/connect_client_wifi
- Bohužel tyhle printscreens jsou jiné, než jaké vidím u sebe. Možná mám zastaralou verzi firmware, která už neodpovídá tomu popisu na webu? Mám:
- DD-WRT v24-sp2 (08/19/12)sp, tedy už 6 let starou
- Bohužel se současnou verzí OpenWrt si tedy na svém TL-WR741ND už neškrtnu: https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr741nd
- This device is NOT RECOMMENDED for future use with OpenWrt due to low flash/ram. OpenWrt support for this device has ended in 2022. 19.07.10 was the last official build for 4/32 devices.
- Takže nechám si tu tady tu starou verzi a musím bloudit, kde co jak nastavit.
- Ptám se ještě AI: Říká, že pro staré verze je nejlepší Wiki. Jenže tu právě používám. Zkusím tedy hledat v historii:
- https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Tutorials
- IP: http://10.0.0.138/ O2
- Koukám na routovací tabulku: Místní síť | Routing
| Network adresa | Subnet Mask | Brána | Rozhraní |
|---|---|---|---|
| 0.0.0.0 | 0.0.0.0 | 192.168.1.1 | Ethernet_data_DHCP |
| 10.0.0.0 | 255.255.255.0 | 0.0.0.0 | LAN |
| 192.168.1.0 | 255.255.255.0 | 0.0.0.0 | Ethernet_data_DHCP |
- Takže to by mohl být ten problém: Zatímco vnitřní síť LAN je A: 10.0.0.0, tak vnější síť WAN je C: 192.168.1.0, což by mohlo kolidovat s tím nastavením LAN u TL-WR741ND na stejnou síť 192.168.1.0. Takže zkusím to přenastavit v tom TL-WR741ND na 192.168.2.0, aby mi to tam routovalo.
- Ještě zkontroluji zabezpečení: Místní síť | WLAN | WLAN Basic: WPA/WPA2-PSK-TKIP/AES
- Změním tedy LAN:
- [Setup]|[Basic Setup]
- Router IP:
- Local IP Address: 192.168.2.1
- Subnet Mask: 255.255.255.0
- Gateway: 0.0.0.0
- Local DNS: 0.0.0.0
- Router IP:
- [Setup]|[Basic Setup]
- Ejhle problém: Nemůžu se tam teď už dostat :-(
- Aha, musím se odpojit od drátu a pak znova připojit, abych dostal tu novou IP
- A už tam zase jsem
- Ale pořád se nedostanu ven, ani na ten 10.0.0.138
- Zkusím se tedy novu připojit přes [Status] | [Wireless] | [Site Survey]
- Tak já fakt nevím co ještě :-( Znovu tedy přes wiki:
- https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Tutorials
- Bridge:
- Wiki Path: DD-WRT Wiki Main / Tutorials / Linking Routers https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers
- https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Client_Bridge (Broadcom – Station Bridge)
- https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Client_Bridged (Routed)(Non-Broadcom)
- https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeater_Bridge
2026-05-20 středa
[editovat]- Znovu si pročítám výše zmíněný tutorial https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Linking_Routers
- Station Bridge (Routed) je zřejmě synonymum pro Client Bridged: Jeho použití se obecně nedoporučuje – pouze v krajních případech, kdy to zrovna jinak nejde. Je to spíše obezlička. Může být nestabilní. Jeho výhoda je v tom, že se konfiguruje snáze než Repeater Bridge (viz níže), takže je možné si na něm tu konfiguraci nacvičit (větší část konfigurace je shodná).
- Repeater Bridge (RB): Transparentně propojuje počítače na různých místech, pokud tato místa nemohou být propojena kabelem. Umožňuje připojit se drátovým i bezdrátovým klientům. (Obrázek Repeater Bridge.jpg) RB může být připojen jen na jednom pásmu.
Takže O.K., zkusím to nejdřív se Station Bridge (Routed) neboli Client Bridged a když se mi to podaří nakonfigurovat a spojit se, tak pak to nakonfiguruju jako Repeater Bridge.
Station Bridge (Routed)
[editovat]- Postupuji dle výše uvedeného návodu: Repeater Bridge:
- Propojím Mivvy m310 drátem s TL-WR741ND
- Spojení zahlásí odpovídající IP: 192.168.2.144, 192.168.2.1
- Firefoxem se spojím s 192.168.2.1 a jsem na dd-wrt.com Control Panel
- Udělám Hard reset. Jak teda? google: TL-WR741ND Hard reset
- Power on the router.
- Find the small Reset pinhole on the back panel.
- Insert a paperclip or a similar pointed object into the hole and press down.
- Hold the button for about 10–15 seconds until the SYS or Power LED starts flashing or blinks rapidly.
- Release the button and wait for the router to completely reboot and the lights to stabilize.
- Nevím co je SYS LED. Power LED chápu, že je ⏻
- Držel jsem snad 30 sekund, ale nic blikat nezačalo. Naposledy bliklo ozubené kolečko ⚙ hned vedle ⏻
- Teď už svítí jen ⏻ a wireless (ten symbol se mi tu nezobrazuje).
- Zkouším se znovu spojit s 192.168.2.1 – Unable to connect
- Koukám na spojení – hlásí 192.168.1.144, 192.168.1.1
- Firefoxem se tedy spojím s 192.168.1.1
- Výborně, jsem tam! Nastavím si username + password.
2026-06-11 čtvrtek
[editovat]Jedu (omylem) dle návodu: Repeater Bridge
Setup -> Basic Setup
[editovat]WAN setup
- WAN Connection Type: Disabled
- Router Name: DD-WRT
Network Setup
- IP Address: 192.168.1.2
- Mask: 255.255.255.0
- Gateway: 192.168.1.1
- Local DNS: 192.168.1.1
- Assign WAN Port to Switch: ✓ (tj. use WAN port as another LAN port – also allows access after a reset)
- DHCP Server: Disable
- Time Zone UTC +01:00
- DST: last Sun Mar - last Sun Oct
- Save (do not Apply Setting!)
Wireless -> Basic Settings
[editovat]Wireless physical interface ath0 [2.4 GHz]
- Wireless Mode: Client bridge
- (Měl bych nastavit: Repeater Bridge. Ale bohužel tu mám jen volbu: Client bridge. Jak jsem četl minule, je to zřejmě synonymum pro Station Bridge)
Aha, tak já si říkal, že nejdřív zkusím Station Bridge (Routed) neboli Client Bridged a teprve potom to nakonfiguruji jako Repeater Bridge, ale omylem jsem jel dle návodu Repeater Bridge.
Ale teď vidím, že v té staré verzi firmware takovou volbu Repeater Bridge vůbec nemám, tak se asi budu muset spokojit s volbou Client bridge.
Client Bridge
[editovat]Tak tedy znova, přepnu na návod Station Bridge (Routed)
To nastavení mi ale přijde hrozně složité.
Client
[editovat]Teď mi teprve docvaklo, že já vlastně nemusím ten dd-wrt konfigurovat jako nějaký bridge nebo router. Vždyť mi docela stačí, když ho nakonfiguruju jednoduše jako client, který bude přijímat Wi-Fi a posílat ho do jednoho LAN portu, kterým ho prak spojím s Archer C2 AC900, který pak bude fungovat jako skutečný WiFi router. Tak jsem to vlaqstně měl už dávno před mnoha lety a tak mi to tenkrát i fungovalo a nebyl problém.
Wireless > Basic Settings
[editovat]Návod: Basic Wireless Settings
- Wireless Mode: Client
- Wireless Network Mode: NG-Mixed (2.4 GHz) (defaultně bylo Mixed)
- Channel width: Full (20 MHz)
- Wireless channel: Auto (anebo skutečný kanál, pokud se nemění)
- Wireless Network Name (SSID): Jméno hlavní sítě (pokud to dobře chápu)
- Advanced Settings: ✓
- Regulatory Domain: CZECH REPUBLIC
- Network Configuration: Unbridged/Bridged – nevím co znamená, ponechávám defaultní Bridged
- Save (do not Apply Setting!)
Wireless > Wireless Security
[editovat]Configure the settings (Security Mode, WPA Algorithms, WPA Shared Key) to exactly match your main router:
- Security Mode: Enabled
- Security Mode: WPA2 Personal (hlavní router má WPA/WPA2-Personal)
- WPA Algorithms: AES
- Save (do not Apply Setting!)
Setup > Basic Setup
[editovat]Network & IP Settings Wireless Setup
- WAN Connection Type: Automatic Configuration - DHCP.
Network Setup Change the Local IP Address to a different subnet than your primary router (e.g., if your main router is 192.168.1.1, set this one to 192.168.2.1).
- IP Address: 192.168.1.1
- Mask: 255.255.255.0
- Gateway: 192.168.1.1
- Local DNS: 192.168.1.1
- Assign WAN Port to Switch: ✓ (tj. use WAN port as another LAN port – also allows access after a reset)
- DHCP Type: Forwarder
- DHCP Server: Disable
- Time Zone UTC +01:00
- DST: last Sun Mar - last Sun Oct
- Save (do not Apply Setting!)
Setup > Advanced Routing
[editovat]- Operating Mode: Gateway
- Save
- Apply Setting
Your router will reboot and connect to your main Wi-Fi network. You can now plug wired devices into the LAN ports of your DD-WRT router for internet access.
Výsledek
[editovat]Moc nefunguje.
Už se ani nedopingnu přes eth ani na ten WR741ND. Nemám totiž přidělenu ani žádnou IP. Nastavil jsem DHCP forward a zřejmě nemá spojení, tak ani žádnou IP neforwarduje. Zkusím se k němu dostat z druhé strany přes to WiFi
Scanuji síť:
ip -br link wlp59s0 UP e0:9d:31:dc:72:10 <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP>
ip -br addr wlp59s0 UP 10.0.0.50/24 fe80::82f6:48df:ca7b:de8/64 nmap -sn 10.0.0.50/24
Starting Nmap 7.80 ( https://nmap.org ) at 2026-06-11 23:55 CEST Nmap scan report for 10.0.0.4 (10.0.0.4) Host is up (0.063s latency). Nmap scan report for 10.0.0.50 (10.0.0.50) Host is up (0.00012s latency). Nmap scan report for csp3.zte.com.cn (10.0.0.138) Host is up (0.0030s latency). Nmap done: 256 IP addresses (3 hosts up) scanned in 11.44 seconds
50 je ntb, 4 je mobil?, 138 je O2 router
Porty:
sudo nmap -F 10.0.0.50/24
2026-06-12 pátek
[editovat]Tak si tedy nastavím IP natvrdo do té sítě toho Clienta, abych se k němu zase dostal.
dd-wrt:
- IP Address: 192.168.1.10
- Mask: 255.255.255.0
- Gateway: 192.168.1.1
- DNS: 10.0.0.138
Nepomohlo. Nezbývá asi nic jiného než tvrdý reset.
Station Bridge (Routed)
[editovat]Mělo by to být synonymum pro Client Bridge
- mám verzi v24-sp2 (03/19/12), pro novější mám málo paměti
- HARD reset
- Propojit drátem
- computer: static IP address 192.168.1.250
- browser na 192.168.1.1, dd-wrt GUI.
- username and password
Setup > Basic Setup
- WAN Connection Type:
- Connection Type: Disabled
- Turn Shortcut Forwarding Engine OFF – v mé staré verzi toto není
- Network Setup:
- Local IP Address: 10.0.0.250 (the same subnet range as your primary router, outside the dhcp pool)
- Subnet mask: 255.0.0.0
- Gateway IP: 10.0.0.138 (primary router's IP address)
- Local DNS: 0.0.0.0 (blank nejde)
- Network Address Server Setting (DHCP):
- DHCP Type: DHCP Server
- DHCP Server: Disable
- Uncheck:
- "Use DNSMasq for DNS",
- "DHCP-Authoritative"
- "Forced DNS Redirection" – tato volba tu není
- navíc je tu volba: "Use DNSMasq for DHCP" – také uncheck (v novější verzi je v [Services])
- NTP (Network Time Protocol) Client ponechám: Enable
- Time Settings:
- Time Zone UTC +01:00
- Summer Time (DST): last Sun Mar - last Sun Oct
- [Save] (do not Apply Setting!)
Services > Services
- DNSMasq:
- DNSMasq: Disable
- [Save] (do not Apply Setting!)
Security > Firewall
- Firewall Protection:
- SPI firewall: Disable workaround for issues
- [Save] (do not Apply Setting!)
- Additional Filters:
- Check "Filter Multicast" (Leave Filter multicast checked) (see why here) – takovou volbu tu vůbec nemám
- [Save] (do not Apply Setting!)
Setup > Advanced Routing
- Operating Mode:
- Operating Mode: Router (defaultně byla Gateway)
- [Save] (do not Apply Setting!)
Wireless > Wireless Security
- Wireless Security ath0
Physical Interface ath0 SSID [dd-wrt] HWAddr [F8:D1:11:80:24:42]
- Security Mode: WPA2 Personal (from the primary router)
- WPA Algorithms: AES (Advanced Encryption Standard); (Alternativy TKIP, TKIP+AES nedoporučeny)
- WPA Shared Key: ********* (předpokládám, že je to heslo pro přístup do WiFi sítě)
- [Save]
- [Apply Settings]
V tuto chvíli jsem (samozřejmě) ztratil spojení, musím změnit IP adresu u drátem připojeného NTB na 10.0.0.10 a připojit se na 10.0.0.250 Hurá, jsem připojen!
Wireless->Basic Settings
- Wireless Physical Interface ath0 [2.4 GHz]'
- Wireless mode: Client Bridge (Routed) (což by mělo být to samé jako to Station Bridge (Routed)), což automatically disables the WAN
- Další věci tu nevidím, zkusím zacheckovat: Advanced Settings
- Regulatory Domain: CZECH REPUBLIC
- Nic dalšího z níže uvedených voleb tu nevidím
- Dám tedy: [Save] (do not Apply Setting!) a už ty další volby vídím
- Default GW (Gateway) mode: manual
- Gateway: 10.0.0.138 (primary router's IP address)
- For multi-band routers, only set this mode for one radio! Only use AP or disabled on the other(s) (mám jen 2.4 GHz)
- Wireless Network Name (SSID): O2-Internet-930 (exactly the same as your primary router)
- [Save]
- [Apply Settings]
Výsledek:
- Spojení na router 10.0.0.250 z manuální adresy NTB 10.0.0.10 pořád drží. (Set your computer back to automatic IP and DNS.)
- Zkusím přepnout drátové připojení na automatické.
- Byla mi přidělena IP 10.0.0.7
- Gateway i první DNS správně na 10.0.0.138
- Přes hlavní router ping 10.0.0.250: O.K.
- Po tom drátě se spojím se světem – vypadá to znamenitě
Configure any other settings you wish at this point.
If you have any difficulty, disable encryption on all devices, do a hard reset on the Station Bridge (Routed) router, and start again. If it works without encryption, check that the encryption passphrase and types match.
Some OEM routers or client devices may have difficulty with spaces or special character
2026-06-14 neděle
[editovat]TL-WR741ND
[editovat]- Nechápu, proč se teď přes WiFi nespojím s webem 10.0.0.250, když port 80 má otevřený:
sudo nmap -F 10.0.0.250/24
Nmap scan report for 10.0.0.250 (10.0.0.250) Host is up (0.013s latency). Not shown: 98 closed ports PORT STATE SERVICE 23/tcp open telnet 80/tcp open http MAC Address: F8:D1:11:80:24:42 (Tp-link Technologies)
Aha, blbec Firefox se spojuje defaultně přes https, takže musím dát explicitně http://10.0.0.250/
Status>Wireless
- Koukám, kde se ukazuje signál: Signal -49, Noise -94, SNR 45 (daný rozdílem), Signal Quality 54 % (když je cca 4 m od ZXHN H267A)
- Když se spojím přes drát, ukazovalo to jinak; pak se to sjednotilo
- Jaký zdroj? TP-LINK 9V/0.85 A
- https://www.tp-link.com/cz/support/download/archer-c2/
- Jaká HW verze? Na štítku: Model: Archer C2(EU) Ver. 3.0:
- https://static.tp-link.com/2018/201809/20180918/Archer_C2_3.0_Datasheet.pdf – Product Overview
- Quick Installation Guide
- Str. 09: Čeština
- Zapnu: Power ON
- Rozsvítí se ⏻ a pak začne blikat
- Za chvíli svítí stále bez blikání
- Zapnu na mobilu Wi-Fi analyzer a vidím, že vysílá na 2.5 a na 5 GHz, WPS WPA WPA2
- Heslo nevím, nejdřív zkusím připojit přes drát do LAN1
- přidělilo mi to IP 192.168.1.151
- Výchozí trasa: 192.168.1.1
- Po připojení se mi ozve Archer C2m chce to Username a Password
- Radí: Forgot password? Press and hold the Reset button for %SECONDS% second
- V návodě: With the router powered on, press and hold the Reset button on the router until all the LEDs turn on momentarily.
- udělám
- držím skoro minutu, nic se neděje, ⏻ furt bliká
- pustím reset, konečně všechny LEDky bliknou, nakonec stále svítí ⏻ a LEDka připojeného LAN
- ctrl-R: WAN connection error! Status: The WAN port is unplugged
- O.K., připojím WAN druhým drátem k díře LAN1 od TL-WR741ND (v modu Client Bridge (Routed))
- LED zeměkoule se rozsvítí oranžově, za chvíli zeleně
- ctrl-R: WAN connection error! Status: -- Information: --
- [Set up an Internet connection]
- Chce to Username a Password
- Dám admin/admin
- Set up a new username and password
- Quick Setup
- Static IP
- IP: 10.0.0.251, Subnet Mask 255.0.0.0, Gateway, 10.0.0.138, Primary DNS: 10.0.0.138
- Network Name (SSID): Defaultní je TP-LINK_CD95 a TP-LINK_CD95_5G pro 5G; nastavím podobně jako u primárního routeru a na konci přidám -EXT a -EXT-5G
- Password: Defaultně je 94000412, nastavím stejně jako u primárního routeru
- [Save]
- Chce to Username a Password
- Přidělilo mi to IP 192.168.0.151
- Koukám na: 192.168.0.1
- Na mobilu vidím stále dostupné sítě TP-LINK_CD95 a TP-LINK_CD95_5G
- Zkusím se připojit k první z nich s heslem, které jsem si nastavil: Připojení se nezdařilo
- Zkusím to původní (defaultní) heslo: To sežralo O.K.
- Spojení se světem na 2.4 GHz funguje
- Spojení se světem na 5 GHz funguje také
- Router říká: Typ připojení: Dynamická IP adresa, dostal přiděleno: 10.0.0.10
- Když se na to ale chci připojit přes WiFi, tak se nepřipojím, ale dopingnu se
sudo nmap -F 10.0.0.10/2 Host is up (0.018s latency). All 100 scanned ports on 10.0.0.10 (10.0.0.10) are filtered MAC Address: F8:D1:11:80:24:42 (Tp-link Technologies)
- [Základní]
- Bezdrátová síť: Mám tam pořád ty původní defaultní hodnoty, tak změním na ty svoje
- [ULOŽIT]
- Funguje